Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.91.2023.4.JS
Wnioskodawca - jako Pożyczkodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartych umów pożyczek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w pismach z 12 maja 2023 r. (wpływ 12 maja 2023 r. – złożonych za pośrednictwem ePUAP i eUS).
Opis stanu faktycznego (skorygowany w piśmie uzupełniającym):
Wnioskodawca (dalej też: Spółka) udzielił 21 listopada 2022 r. pożyczki spółce G. Sp. z o.o. (dalej jako Pożyczkobiorca 2) oraz 22 kwietnia 2022 r. J. G. (dalej jako Pożyczkobiorca 1), łącznie zwani również jako Pożyczkobiorcy. Wszystkie podmioty posiadają rezydencję podatkową w Polsce, gdzie ciąży na nich nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca i Pożyczkobiorca 2 są i w dniu udzielenia pożyczki byli czynnymi podatnikami od towarów i usług. Pożyczkobiorca 1 na potrzeby opisywanej umowy pożyczki nie miał statusu podatnika podatku od towarów i usług czynnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty