Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.78.2023.1.GK
Zmniejszenie podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona faktura korygująca w związku z uwzględnieniem przez Sprzedawcę reklamacji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 lutego2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zmniejszenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona faktura korygująca w związku z uwzględnieniem przez Sprzedawcę reklamacji. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani przedsiębiorcą prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą (…). Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, dokonującym wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, jak również dokonuje eksportu towarów głównie do Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorstwo jest prowadzone w zakresie przetwórstwa rolno spożywczego, polegającego na konfekcjonowaniu, dystrybuowaniu i selekcjonowaniu warzyw. Stan faktyczny składanego wniosku odnosi się do dokonywanego eksportu towarów głównie do Wielkiej Brytanii.
W przypadku dokonanego eksportu zadeklarowanego i odprawionego przez Urząd Celny z chwilą otrzymania i tym samym posiadania deklaracji odprawy celnej elektronicznego dokumentu IEE stosuje Pani stawkę 0% na całość dokonanej dostawy eksportowej.
Zdarza się, że po kilku dniach po dokonanej dostawie eksportowej, importer z Wielkiej Brytanii kwestionuje jakość towaru lub jego ilość. Wówczas domaga się faktury korygującej co do ilości eksportowanego towaru lub co do jej wartości. Zdarza się, iż po dokonanych uzgodnieniach reklamacja zostaje uwzględniona i z Pani strony następuje wystawienie korekty faktury VAT zmniejszającej wartość towaru lub jego ilość i tym samym jego wartość. W takim przypadku występuje Pani do organów celnych o korektę sprzedaży eksportowej co do rzeczywiście dokonanej odprawy. Mimo wystąpienia o korektę odprawy celnej do organu celnego jeszcze bez rozpatrzenia takiego wniosku w deklaracji podatku VAT dokonuje Pani korekty na podstawie wystawionej przez Panią faktury korygującej. Dokonana korekta ewidencji nie ma żadnego wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego, gdyż mimo dokonanej korekty faktury eksportowej nadal Pani podlega pod preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 0%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty