Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.668.2022.2.JJ
Uznanie nabywanych usług w zakresie prowadzenia rachunku złota inwestycyjnego typu unallocated za import usług podlegający opodatkowaniu, zwolnienie od podatku i podstawa opodatkowania tych usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej uznania nabywanych przez Państwa usług w zakresie prowadzenia rachunku złota inwestycyjnego typu unallocated za import usług podlegający opodatkowaniu na terenie kraju, możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do nabywanych usług oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla tych usług.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2022 r. (wpływ 29 grudnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
Wnioskodawca zawarł z bankiem posiadającym siedzibę w Wielkiej Brytanii („Usługodawca”) umowę na korzystanie z usług w zakresie prowadzenia rachunku złota inwestycyjnego (w rozumieniu art. 121 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) typu unallocated („Umowa”; „Rachunek”).
Rachunek wykorzystywany jest do zawierania i rozliczania transakcji zakupu i sprzedaży złota inwestycyjnego typu unallocated („Transakcje”).
Transakcje zawierane są zarówno z Usługodawcą, jak i innymi podmiotami - zagranicznymi bankami z różnych krajów, które posiadają rachunki złota inwestycyjnego typu unallocated u Usługodawcy lub w innym banku prowadzącym taki rachunek (…) („Kontrahenci”).
Transakcje nie skutkują przeniesieniem pełni praw do złota inwestycyjnego w postaci fizycznej, tj. określonych, identyfikowalnych sztab, w szczególności prawa do rozporządzania złotem inwestycyjnym jak właściciel (innymi słowy Transakcje nie stanowią dostawy towarów w rozumieniu przepisów o VAT), są tylko zmianą salda na Rachunku, z którym związane jest umowne zobowiązanie Usługodawcy (nie strony Transakcji - Kontrahenta, chyba, że jest nim jednocześnie Usługodawca) do fizycznej dostawy złota inwestycyjnego, odpowiadającym stanowi salda na Rachunku. Takie ewentualne dalsze dostawy Usługodawcy: zależne są od żądania Wnioskodawcy, określane są jako zakup lub sprzedaż złota inwestycyjnego typu allocated oraz, w przeciwieństwie do Transakcji, skutkują przeniesieniem pełni praw do złota inwestycyjnego w postaci fizycznej, tj. określonych, identyfikowalnych sztab, w szczególności prawa do rozporządzania złotem inwestycyjnym jak właściciel (innymi słowy, transakcje allocated stanowią dostawy towarów w rozumieniu przepisów o VAT). Transakcje zakupu i sprzedaży złota inwestycyjnego typu allocated nie są przedmiotem niniejszego wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty