Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.108.2023.1.WK
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizacją Projektu. Uzupełnili go Państwo pismem z 28 kwietnia 2023 r. (wpływ 28 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (...) (dalej: Wnioskodawca, Gmina) jestzarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jako podatnik VAT czynny. Gmina, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931) wykonuje nałożone odrębnymi przepisami na nią zadania, dla realizacji których została powołana, niepodlegające VAT, jak również czynności podlegające VAT, na podstawie umów cywilnoprawnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Gmina 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń podatku VAT z podległymi jednostkami. Gmina jako organ prowadzący dla Szkoły Podstawowej im. (...), przystąpi do konkursu ogłoszonego przez (...) na dotacje z dziedziny (...) pn.: „(...)”.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów dotyczących utworzenia szkolnych punktów dydaktycznych na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych bądź pracowni edukacyjnych, oraz ich wsparcie finansowe w postaci dotacji ze środków (...) w (...).
Kwota dotacji na utworzenie pracowni bądź punktu dydaktycznego w szkole nie może być niższa niż (...) zł (słownie: (...)) i wyższa niż (...) zł (słownie: (...)).
Projekt napisany na realizację Zadania w szkole Wnioskodawcy nosi nazwę „(...)” (dalej: Projekt, Zadanie). W chwili obecnej sala przeznaczona na realizację tego Zadania jest salą lekcyjną przeznaczoną dla uczniów klas 1-8, na prowadzenie zajęć przyrody i biologii. Ekopracownia będzie wykorzystywana przez uczniów klas 1-8, oraz przystosowana i wyposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne do nauczania przedmiotów przyroda i biologia oraz zajęć edukacyjnych dla uczniów z klas 1-3. Zaprojektowana Ekopracownia ma wygląd laboratorium, w którym uczniowie prowadzą samodzielnie doświadczenia i eksperymenty. Gmina chce pozyskać środki finansowe na zakup wyposażenia pracowni, m.in.: mebli, ławek, krzeseł oraz pomocy dydaktycznych związanych bezpośrednio z edukacją przyrodniczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty