06.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 6 października 2022 r., sygn. II CSKP 1363/22

Odpowiedzialność, o której mowa w art. 129 p.o.ś. jest absolutna. Przepis ten ma charakter wyjątku od ogólnych przepisów o odpowiedzialności cywilnej zawartych w kodeksie cywilnym, podlega więc wykładni ścisłej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący) ‎

SSN Jacek Widło (sprawozdawca) ‎

SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa M. K. i P. K. ‎przeciwko Przedsiębiorstwu w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. akt V ACa 758/19,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powodów M. K. i P. K. na rzecz pozwanego Przedsiębiorstwa" z siedzibą w W. kwotę 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 lipca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie o zapłatę z powództwa M. K. i P. K. przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu „P." z siedzibą w W. na skutek apelacji obu stron od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 12 lipca 2019 r., w szczególności, zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że w jego punkcie pierwszym oddalił powództwo o zapłatę kwoty 100.000 zł (sto tysięcy złotych) wraz z odsetkami, a w punkcie drugim oddalił apelację powodów.

Jak ustalono M. K. i P. K. przysługuje na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej odrębna własność lokalu mieszkalnego nr [...] położonego w budynku nr [...] przy ulicy [...] w W. o powierzchni 118,30 m2, dla której Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie prowadzi księgę wieczystą nr [...]. Własność tego lokalu powodowie nabyli 22 września 2010 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i sprzedaży lokalu. Budynek położony jest na działce o numerze ewidencyjnym [...], w obrębie [...].

Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego nr 50 z 7 sierpnia 2007 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. [...] w W., które weszło w życie 25 sierpnia 2007 r., utworzono obszar ograniczonego użytkowania (OOU) dla Portu Lotniczego im. [...] w W.. Rozporządzenie to zostało wydane w oparciu o art. 135 ust. 2 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t. j. Dz. U. 2021 r., poz. 1793; dalej: p.o.ś.). Rozporządzenie to przewidywało, między innymi, że w obszarze ograniczonego użytkowania wyróżnia się strefę ograniczeń zabudowy mieszkaniowej zwaną dalej „strefą M”, ponadto zabraniało przeznaczania nowych terenów w tej strefie pod zabudowę mieszkaniową; zasadniczo budowy budynków mieszkalnych oraz dopuszczało w powyższej strefie zmianę sposobu użytkowania budynków w całości lub w części na cele mieszkaniowe oraz budowę nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych jako towarzyszących innym funkcjom, na warunkach określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu miejscowego, na warunkach określonych w decyzji o warunkach zabudowy. Rozporządzeniem tym wprowadzono także szczególne wymagania techniczne dotyczące budynków, to jest: w nowo projektowanych budynkach należało zapewnić izolacyjność ścian zewnętrznych, okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów, zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi izolacyjności akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjności akustycznej elementów budowlanych; w istniejących budynkach należy zastosować zabezpieczenia zapewniające właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach poprzez zwiększenie izolacyjności ścian zewnętrznych, okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów, zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Zgodnie z powyższym Rozporządzeniem wykaz działek położonych w obszarze ograniczonego użytkowania określał załącznik nr 6. Nieruchomość, na której wybudowany został lokal należący do powodów, znalazła się w obszarze ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. [...] w W., częściowo w strefie OOU, sam zaś budynek znalazł się poza tą strefą.

Uchwałą nr 76/11 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 20 czerwca 2011 r., która weszła w życie 4 sierpnia 2011 r., utworzono obszar ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. [...] w W.. Uchwałą tą wprowadzono wymagania techniczne dotyczące budynków objętych obszarem ograniczonego użytkowania (OOU) polegające na określeniu, że: w nowo projektowanych budynkach należało zapewnić odpowiednią izolacyjność ścian zewnętrznych, okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów, zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy; w istniejących budynkach należało zastosować zabezpieczenia zapewniające właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach zgodnie z ustawą Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Uchwała przewidywała, że wykaz działek ewidencyjnych, które w całości lub w części znajdowały się na terenie obszaru ograniczonego użytkowania oraz w poszczególnych strefach Z1 i Z2, określał załącznik nr 6. W aktualnie ukształtowanej sytuacji prawnej lokal należący do M. K. i P. K. znalazł się w całości w obszarze ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. [...] w W. jednakże poza strefami Z1 i Z2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne