Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.39.2023.2.MC
Brak obowiązku wystawienia faktury korygującej do faktury dokumentującej usługę informatyczną świadczoną na rzecz Klienta oraz prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez Klienta z tytułu Transakcji Premii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 22 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wystawienia faktury korygującej do faktury dokumentującej usługę informatyczną świadczoną na rzecz Klienta oraz prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez Klienta z tytułu Transakcji Premii. Uzupełniła go Pani pismem z 30 marca 2023 r. (wpływ 30 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X (dalej: „Podatnik”, „Wnioskodawca”) posiada rezydencję podatkową w Polsce. Wnioskodawca ma zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, obecnie działalność gospodarcza jest zawieszona. W związku z nowym zawodem testera oprogramowania wykonywanym obecnie przez Wnioskodawcę, zamierza on wznowić prowadzoną działalność gospodarczą i zmienić rodzaj przeważającej działalności gospodarczej na usługi informatyczne. W tym celu Wnioskodawca doda w CEIDG działalność związaną z oprogramowaniem (PKD.62.01). Działalność ta będzie przeważającą działalnością gospodarczą. Usługi informatyczne, które będą świadczone przez Wnioskodawcę, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%. Z tytułu świadczonych usług na rzecz klientów Wnioskodawca będzie wystawiał faktury VAT. Wnioskodawca nie planuje świadczenia innych usług, które są obecnie wpisane w CEIDG takich jak: działalność agentów ubezpieczeniowych, czy też pozostała finansowa działalność usługowa. W związku z tym Podatnik nie będzie rozliczał się według tzw. współczynnika VAT, ponieważ wszystkie usługi świadczone przez niego będą podlegały opodatkowaniu VAT według stawki 23%. W związku z planowanym wznowieniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę będzie on podatnikiem VAT czynnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty