14.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.63.2023.2.AR

Brak opodatkowania podatkiem VAT opisanej darowizny oraz brak obowiązku dokonania korekt w zakresie odliczonych kwot podatku VAT naliczonego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT opisanej darowizny oraz braku obowiązku dokonania korekt w zakresie odliczonych kwot podatku VAT naliczonego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 marca 2023 r. (data wpływu 15 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ujawnioną w CEiDG pod firmą „X” (dalej: „Wnioskodawca”), jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Wnioskodawca posiada ważną licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego i przeważającym przedmiotem jego działalności jest transport drogowy towarów (PKD 49.41.Z). W praktyce wchodzące w zakres działalności gospodarczej usługi wykonywane są dla jednego klienta na podstawie umowy o stałą obsługę. Wnioskodawca posiada flotę samochodową oraz zatrudnia kilkunastu pracowników.

W toku prowadzonej działalności Wnioskodawca ponosi określone związane z nią wydatki, z tytułu których odlicza VAT naliczony. W związku z faktem, że Wnioskodawca wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT (niepodlegające zwolnieniu), co do zasady VAT naliczony odliczany jest w pełnej wysokości. Jedynym wyjątkiem są niektóre samochody (o czym szerzej poniżej).

Wnioskodawca prowadzi swoją działalność od wielu lat i aktualnie w ramach planów sukcesji pokoleniowej rozważa przekazanie swojego przedsiębiorstwa córce. Przekazanie to nastąpi w drodze umowy darowizny. Stronami umowy darowizny będą Wnioskodawca oraz jego małżonka jako darczyńcy (ze względu na fakt, że Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim) oraz ich córka jako obdarowana. Planowane jest, że w rozumieniu prawa cywilnego zbycie przedsiębiorstwa nastąpi uno actu w trybie art. 55 Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne