04.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.590.2022.2.KS

VAT - skutki podatkowe udzielania bonusów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:

nieprawidłowe w zakresie uznania bonusu za realizację celów wypłacanego Dealerom za rabat pośredni obniżający cenę na podstawie art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy (pytanie nr 1),

prawidłowe w zakresie braku uznania kwot wypłacanych Dealerom i Dealerom Pozostałym za rabat pośredni oraz uznania ich za wynagrodzenie za świadczoną usługę (pytanie nr 3 i 4),

prawidłowe w zakresie braku uznania kwoty wypłacanych Dealerom i Dealerom Pozostałym w zakresie bonusu coachingowego jako zwrot kosztów poniesionych przez Dealerów i Dealerów Pozostałych za transakcję pozostającą poza zakresem opodatkowania VAT oraz sposobu udokumentowania przekazanych środków (pytanie nr 5 i 6).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych udzielania bonusów.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 marca 2023 r. (data wpływu 23 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: VAT, podatek VAT). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji samochodów ciężarowych.

Sprzedaż pojazdów ciężarowych realizowana jest według następujących modeli:

a)Model 1: w ramach sprzedaży do Dealerów (dalej jako: Dealer) za pośrednictwem B. Sp. z o.o. (dalej jako: B.), lub

b)Model 2: w ramach sprzedaży na rzecz dealerów C. sp. z o.o. oraz D. sp. z o.o. (dalej jako: Dealerzy Pozostali).

W ramach pierwszego modelu transakcji - sprzedaż samochodów ciężarowych przez Wnioskodawcę jest realizowana bezpośrednio na rzecz B. Właścicielem samochodu staje się zatem B. Następnie B. sprzedaje samochód – na podstawie odrębnych umów – Dealerom, w rezultacie czego następuje przeniesienie własności samochodu na Dealera, co umożliwia mu sprzedaż samochodu do klienta końcowego (dalej jako: Klient, Nabywca).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne