Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.100.2023.1.KG
Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - karnet na siłownię.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 6 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prosi Pani o interpretację przepisu odnośnie ulgi rehabilitacyjnej.
Ma Pani grupę inwalidzką w stopniu lekkim do końca życia. Jest Pani po trzech operacjach stawu biodrowego. Pierwsza operacja (...), druga (...) trzecia (...). Z tego tytułu nie pobierała Pani żadnych świadczeń rentowych, ponieważ pracowała Pani do emerytury.
Przez lata zmagała się Pani z bardzo silnymi bólami nogi, dopiero po trzeciej operacji trafiła Pani na właściwą rehabilitację i bóle ustąpiły.
Zarówno lekarz, jak i fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że aby być sprawną musi Pani ćwiczyć do końca życia. W domu nie ma Pani warunków do ćwiczeń, ponieważ Pani mieszkanie ma (...), nie stać Pani też na sprzęty do ćwiczeń. Wszystko to jest na siłowni, włącznie z trenerami, którzy prowadzą zajęcia grupowe i się na tym znają. Dla Pani codzienne ćwiczenia są lekiem i fizjoterapią w jednym.
Mimo (...) codziennych ćwiczeń operowana noga wciąż jest słabsza, ale dzięki ćwiczeniom nie boli i może Pani chodzić bez kul. (...).
Pytanie
Czy może Pani odpisać karnety na siłownię, jako ulgę rehabilitacyjną?
Pani stanowisko w sprawie
Uważa Pani, że mając grupę inwalidzką i zalecenie od lekarza ortopedy oraz od fizjoterapeutów, aby do końca życia ćwiczyć może Pani odliczyć siłownię, ponieważ dla Pani zajęcia na siłowni są codzienną rehabilitacją. Jest tam sprzęt potrzebny do ćwiczeń, którego w domu Pani nie posiada oraz wykwalifikowani fizjoterapeuci i trenerzy, którzy służą pomocą w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie ćwiczeń. Dzięki ćwiczeniom może Pani funkcjonować bez bólu i nie musi korzystać z kul (przez kilkadziesiąt lat żyła Pani z koszmarnymi bólami nogi, bo ćwiczenia w domu usprawniały nogę, ale jej nie wzmacniały, do tego potrzebne były ćwiczenia w obciążeniu, które teraz wykonuje Pani na maszynach).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty