Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.148.2023.1.KKA
Skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego wpodatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej,który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest wspólnikiem w Spółce cywilnej: .....
Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca opodatkowuje według stawki liniowej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca wniósł do spółki wkład pieniężny w wysokości .... zł (słownie: ....). Obecnie Spółka cywilna ma dwóch wspólników. W najbliższym czasie do Spółki przystąpi trzeci wspólnik. Następnie, Wnioskodawca planuje wystąpić ze Spółki na mocy porozumienia stron – uchwała wspólników Spółki cywilnej. Po wystąpieniu Wnioskodawcy, Spółka nadal będzie funkcjonowała w dwuosobowym składzie.
Wystąpienie Wnioskodawcy ze Spółki osobowej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedzi ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika przez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (wartość, jaką można uzyskać za spółkę). Bilans ten zawierał będzie wszystkie składniki materialne i niematerialne według cen rynkowych, które mają wartość wymierną w pieniądzu. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy zostanie wpłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu. Udział wpłacany wspólnikowi uwzględniał będzie wartość wniesionego wkładu. Na przestrzeni lat funkcjonowania Spółki wspólnicy nie pobierali całego wypracowanego i opodatkowanego zysku – zysk w części pozostawiany był w Spółce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty