Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.79.2023.1.KF
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej (zabudowa tarasu - ogród zimowy).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan z żoną właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo Budowlane. Budynek nie jest w trakcie budowy. Zgodnie z potwierdzeniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego budowę zakończono w 2016 r.
Nigdy nie prowadzili Państwo i nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej – od wielu lat pracują Państwo w Polsce wyłącznie na umowy o pracę i rozliczają się według skali podatkowej.
Od kiedy weszły przepisy o tzw. uldze termomodernizacyjnej, tj. od 1 stycznia 2019 r. ani Pan ani Pana żona nie korzystaliście z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniach rocznych. Za 2021 r. rozliczył się Pan wspólnie z żoną na formularzu PIT-37. Za 2022 r. też zamierza Pan rozliczyć się wspólnie na formularzu PIT-37.
Budynek mieszkalny znajduje się na wzniesieniu i często występują dosyć silne wiatry, więc w 2021 r. w celu redukcji strat ciepła rozpoczęli Państwo przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które chcieliby Państwo odliczyć od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, każde z Państwa do wysokości swojego limitu 53.000 zł.
Inwestycja polega na zabudowie istniejącego tarasu ogrodem zimowym. Taras był wyłożony kostką brukową i znajdował się częściowo między dwoma ścianami budynku mieszkalnego ustawionymi do siebie prostopadle, na jednej z nich znajdują się duże podwójne drzwi zaopatrzone w stolarkę okienną jednokomorową. Drzwi te stanowią największą szklaną przegrodę w całym budynku mieszkalnym. Ogród zimowy jest konstrukcją drewniano-betonową przylegającą do budynku mieszkalnego, pokrytą od góry dachem z dachówki cementowej z pięcioma oknami dachowymi. Ściany stanowić będzie obudowa szklana wzmocniona słupami betonowymi obłożonymi od zewnątrz cegłą klinkierową w konstrukcji ściany trójwarstwowej. Większa część powierzchni szklanych będzie nieotwieralna, tylko nieliczne elementy będą ruchome (przeszklone drzwi).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty