Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.917.2022.4.AJB
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla nieodpłatnego przekazania nieruchomości do majątku osobistego wspólników oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem ww. nieruchomości z działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla nieodpłatnego przekazania nieruchomości do majątku osobistego wspólników oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem ww. nieruchomości z działalności gospodarczej, jak również podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2023 r. (data wpływu 15 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ... z siedzibą w ... pod adresem … KRS nr …, NIP - …, REGON … została (dalej jako „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest właścicielem nieruchomości o numerze księgi wieczystej …składającej się z jednej działki o numerze 2117 o pow. 0,1344 ha zabudowanej budynkiem o pow. zabudowy około 700 m2.
Wnioskodawca w aktualnym KRS nie ma wskazanego przeważającej działalności gospodarczej Spółki.
Wnioskodawca jest spółką dwuosobową, w której każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do samodzielnego i nieograniczonego prowadzenia spraw Spółki oraz reprezentowania Spółki na zewnątrz. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „VAT) z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
W 2006 r. Wnioskodawca zakupił nieruchomość, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze …. Przy zakupie nieruchomości Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, a tym samym Wnioskodawca skorzystał z prawa do odliczenia podatku VAT. Nieruchomość została wprowadzona do Ewidencji Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych Spółki. Wnioskodawca dokonywał odpisów amortyzacyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty