18.01.2023 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. II NSNc 26/23

Zachęcanie pracowników do zerwania zatrudnienia "w zamian" za podwyższenie wynagrodzenia jest niekorzystne dla pracowników, zgodnie z art. 9 § 2 k.p. i ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Wykładnia zakładowego układu zbiorowego pracy nie powinna prowadzić do zachęcania pracowników do rozwiązania umowy o pracę równocześnie z osiągnięciem wieku emerytalnego, ponieważ osoby, które spełniają wymagane warunki, mają możliwość kontynuowania pracy i opłacania składek na wyższe świadczenie emerytalne w przyszłości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący) ‎

SSN Elżbieta Karska (sprawozdawca) ‎

Michał Jerzy Górski (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa W. K. przeciwko B. sp. z o.o. Oddział E. z siedzibą w B. o ustalenie i wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 18 stycznia 2023 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z 13 kwietnia 2018 r., sygn. VII Pa 17/18:

1.uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Jeleniej Górze;

2.znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołane wniesieniem skargi nadzwyczajnej.

Uzasadnienie

W. K. urodziła się 5 kwietnia 1957 r. i była zatrudniona w „B.” sp. z o.o. Oddział E. z siedzibą w B. od 1 czerwca 2000 r. na stanowisku specjalisty do spraw rachunkowości, za wynagrodzeniem 3320 zł miesięcznie według kategorii 16. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującej do 30 września 2017 r. mogła przejść na emeryturę 5 października 2018 r. w wieku 61 lat i 6 miesięcy. Według stanu prawnego obowiązującego od 1 października 2017 r. mogła jednak odejść na emeryturę w wieku 60 lat.

Złożyła u pracodawcy wniosek o przyznanie stawki specjalnej w dniu 20 lutego 2017 r. deklarując rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę w dniu 18 marca 2019 r. Jednocześnie wniosła o przyznanie stawki specjalnej zgodnie z art. 21 zakładowego układu zbiorowego pracy (dalej: „ZUZP”), któryprzewiduje, że „pracownikowi, po zadeklarowaniu rozwiązania stosunku pracy z dniem nabycia praw(a) do emerytury, na jego wniosek na 24 miesiące przedodejściem na emeryturę, przysługuje na okres 12 miesięcy specjalna miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego, wyższa od aktualnie przez niego posiadanej o 20%, a na kolejne 12 miesięcy specjalna miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego, wyższa od aktualnie przez niego posiadanej o 10%”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty