Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.584.2022.1.JO
Zastosowanie kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT z EUR/USD na PLN przy wystawieniu faktury oraz faktury korygującej za przyznany rabat.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania kursu waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku VAT z EUR/USD na PLN przy wystawieniu faktury oraz faktury korygującej za przyznany rabat.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest utworzoną w 2015 roku spółką celową Grupy Kapitałowej Grupa A. Głównym jej zadaniem jest realizacja projektu „B”, który zakłada stworzenie (...). (...). Inwestycja jest w końcowej fazie budowy (...).
W ramach omawianego przedsięwzięcia planowane jest zawieranie z niektórymi kontrahentami polskimi i zagranicznymi długoterminowych kontraktów m.in. w walucie obcej, tj. euro i dolarach. W takiej fakturze będą wykazywane poszczególne dostawy z różnych dni, dokonywane w zadanym przedziale czasu, ze wskazaniem dat tych dostaw, ilości towaru oraz wyrażonych w walucie obcej: ceny jednostkowej, wartości netto danej partii towaru, stawki podatku VAT i wartości podatku VAT. Łączna kwota podatku VAT będzie wykazana w walucie obcej oraz w złotówkach, po przeliczeniu wartości podatku według kursu średnioważonego obliczonego na podstawie kursów z poszczególnych dostaw.
Jedną ze składowych kontraktu mogą być umowy rabatowe, rozliczane w okresach kwartalnych, półrocznych, rocznych. W przypadku rabatów posprzedażowych Spółka będzie wystawiać fakturę rabatową. Z uwagi na znaczną ilość korygowanych dostaw w przypadku jednego kontrahenta, na fakturze nie będą wymienione wszystkie korygowane faktury sprzedażowe. Faktura rabatowa zawierać będzie jednak załącznik, w którym Spółka wskaże daty i numery poszczególnych pierwotnych faktur sprzedażowych, kwoty rabatu dotyczące danej faktury pierwotnej z okresu objętego rabatem, w rozbiciu m.in. na wartość korygowanych kwot: sprzedaży netto, podatku VAT dla danej stawki podatku wyrażonej w walucie obcej. Na fakturze rabatowej umieszczona będzie informacja, że załącznik stanowi integralną część faktury i wykazany będzie podatek VAT w złotych, obliczony według kursu średnioważonego opartego na kursach przeliczeniowych właściwych dla każdej z faktur pierwotnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty