Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1077.2022.2.KD
Ustalenie podstawy opodatkowania przy prowadzeniu pośrednictwa handlowego w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 23 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia podstawy opodatkowania przy prowadzeniu pośrednictwa handlowego w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (przedstawionego ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)
Jest Pani lekarzem stomatologiem i dodatkowo prowadzi działalność w zakresie sprzedaży w Internecie w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem. Działalność polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę i jest prowadzona w formie pośrednictwa handlowego na portalu aukcyjnym ......
W tej działalności wystawia Pani produkty od chińskiego sprzedawcy w swoich sklepach na portalu aukcyjnym ..... Kiedy klient złoży zamówienie u Pani w sklepie i wpłaci z góry pieniądze za dany produkt, Pani następnie zamawia i opłaca go u sprzedawcy z Chin, podaje klienta dane do wysyłki i sprzedawca z Chin wysyła produkt bezpośrednio do klienta. Pani zarobkiem jest prowizja (wpłata pieniędzy za produkt od klienta minus zapłata za produkt u chińskiego sprzedawcy). Klient po zakupie wpłaca pieniądze bezpośrednio do Pani, a Pani następnie kupuje produkt i opłaca go u chińskiego sprzedawcy. Pośredniczy Pani w płatnościach oraz zamówieniach. Nie ma Pani żadnej podpisanej umowy pośrednictwa ze sprzedawcą z Chin, a jedynie zgodę na sprzedaż jego produktów i wykorzystywanie zdjęć. Z chińskim sprzedawcą nie ma Pani uzgodnionej marży, ani wynagrodzenia. Od sprzedawcy z Chin nie otrzymuje Pani żadnego wynagrodzenia. Marża za sprzedaż produktu jest ustalana przez Panią. Pani wynagrodzeniem jest prowizja (wpłata pieniędzy za produkt od klienta minus zapłata za produkt u chińskiego sprzedawcy) i za każdą transakcję otrzymuje Pani wynagrodzenie. Od chińskiego sprzedawcy nie otrzymuje Pani faktury VAT za zakup, rachunku, czy innego dokumentu potwierdzającego zakup. Jedynym potwierdzeniem zakupów jest wyciąg z konta, na którym są widoczne przelewy bankowe za zakup produktów, po potrąceniu prowizji oraz wygenerowane przez specjalny program, który generuje Pani dowody zakupu. Sprzedaż produktów jest udokumentowana poprzez pobranie zestawień sprzedaży ze sklepów na portalu aukcyjnym oraz poprzez pobranie zestawień operacji, w których są widoczne potwierdzenia wpłat od klientów za zakupy na Pani konto ....(z którego wypłaca Pani pieniądze na swój rachunek bankowy). Wszystkie operacje, zarówno za sprzedaż produktów, jak i ich zakup są widoczne na wyciągach z konta. W ten sposób są sporządzane miesięczne zestawienia zrealizowanych transakcji. Nie wystawia Pani paragonów, a jedynie jeżeli klient poprosi może Pani wystawić fakturę/rachunek na kwotę prowizji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty