Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.995.2022.1.AG
Skutki podatkowe wniesienia aportem przedsiębiorstwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 28 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani pismem z 17 lutego 2023 r. (wpływ 17 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wstęp do opisu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni pismem z 30 czerwca 2022 r. wystąpiła z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego w nim zdarzenia przyszłego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Opisane zdarzenie przyszłe dotyczyło potwierdzenia, że przedstawiony zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym dokonanie aportu będzie powodowało po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w wysokości wartości tego wkładu, jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy PIT przychód ten będzie wolny od podatku dochodowego oraz czy aport ten będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 ust 1 ustawy VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, wydając interpretacje indywidualne:
-(…) – w której zostało potwierdzone, że aport składników przedstawionych we wniosku składników, uznanych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jest wyłączony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz
-(…) – w której zostało potwierdzone, że przedstawiony w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym dokonanie jego aportu będzie powodowało powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu w wysokości wartości tego wkładu, jednakże przychód ten będzie wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy PIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty