Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. III USKP 126/21
Osoba prowadząca działalność w czasie zwolnienia lekarskiego powinna powstrzymać się od aktywności. Nie ma przeszkód, aby usługi w tym czasie świadczył małżonek samozatrudnionej bizneswoman. Upoważnienie do tego wynika zaś z przepisów.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
SSN Bohdan Bieniek
w sprawie z odwołania A. I. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Opolu o zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 grudnia 2022 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. akt V Ua 44/19,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Opolu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
A.I. (wnioskodawczyni) złożyła odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu (organ rentowy) z 12 października 2018 r., na podstawie której organ rentowy odmówił jej prawa do zasiłku chorobowego i opiekuńczego oraz zobowiązał ją do zwrotu zasiłków wraz z odsetkami w łącznej kwocie 53.859,38 zł. Wnioskodawczym zaprzeczyła, by w czasie orzeczonej niezdolności do pracy w świadczyła pracę zarobkową czy też wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem.
Sąd Rejonowy w Opolu wyrokiem z 4 lipca 2019 r., IV U 784/18 uwzględnił odwołanie wnioskodawczyni i zmienił zaskarżone decyzje w ten sposób, że przyznał jej prawo do zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Stwierdził ponadto, że wnioskodawczyni nie jest zobowiązana od zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami i rozstrzygnął o kosztach postępowania.
Sąd Rejonowy ustalił, że wnioskodawczyni od 2010 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą H.- A.I. z siedzibą w P., której przedmiotem jest prowadzenie zajęć sportowych – pilates. Wnioskodawczyni ukończyła stosowne szkolenia i posiada uprawnienia instruktora. Zazwyczaj zajęcia prowadzone przez wnioskodawczynię odbywają się w godzinach późno popołudniowych bądź wieczornych, w wyznaczonych wcześniej dniach, w salach, które wnioskodawczyni wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Kontakt wnioskodawczyni z klientami uczęszczającymi na zajęcia odbywa się za pośrednictwem telefonu komórkowego (wiadomości tekstowych). W ten sposób wnioskodawczyni informuje klientki o ewentualnym odwołaniu czy też przesunięciu zajęć zaplanowanych na dany dzień. W prowadzeniu działalności gospodarczej wnioskodawczyni pomaga mąż, który od 2011 r. posiada pełnomocnictwo do jej reprezentowania w razie czasowej niezdolności do pracy lub wyjazdu służbowego. Wnioskodawczyni w okresach wskazanych w zaskarżonych decyzjach była niezdolna do pracy bądź sprawowała opiekę nad chorym małoletnim dzieckiem i nie wykonywała żadnych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zaplanowane na ten czas zajęcia nie odbywały się w ogóle, o czym wcześniej wnioskodawczyni informowała klientki za pośrednictwem wiadomości SMS. W sporadycznych sytuacjach zajęcia te odbywały się, jednakże bez osobistego udziału wnioskodawczyni. W sytuacjach incydentalnych małżonek wnioskodawczyni jechał do miejscowości, w której miały odbyć się zajęcia pilates i przy użyciu sprzętu elektronicznego odtwarzał z płyty CD/DVD materiał, na którym nagrana była wnioskodawczyni wykonująca poszczególne ćwiczenia. Uczestniczki zajęć w ten sposób wykonywały konkretne ćwiczenia. Zdarzało się, że mąż wnioskodawczyni w okresach, w których przebywała ona na zasiłku chorobowym lub opiekuńczym dokonywał zakupu na firmę wnioskodawczyni akcesoriów sportowych, kosmetycznych, spożywczych, samochodowych, a także tankował samochód oraz dokonywał jego niezbędnych napraw. Przy opłacaniu powyższych zakupów i usług mąż wnioskodawczyni pobierał faktury na firmę. Incydentalnie w trakcie przebywania na zasiłku wnioskodawczyni towarzyszyła mężowi w trakcie dokonywania przez niego zakupów za pośrednictwem serwisu […] na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W dniu 4 września 2017 r. wnioskodawczyni zawarła umowę najmu nr […] z Zespołem Szkół […] w P..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty