04.10.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 4 października 2022 r., sygn. I PSKP 92/21

1. Ustawa o sporach zbiorowych nie przewiduje oddzielnej podstawy prawnej dla porozumień strajkowych i postrajkowych. Nie jest to konieczne dla porozumienia, które ma oparcie w ustawie w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Porozumieniu postrajkowemu należy nadać taki sam charakter jak porozumieniu po zakończeniu rokowań czy mediacji. Ani art. 9, ani art. 14 ustawy nie ograniczają w sferze temporalnej trwania koncyliacji i mediacji.

2. Art. 3571 k.c. nie stanowi podstawy prawnej do modyfikowania lub unieważnienia źródła prawa pracy o normatywnym charakterze. Przedmiotem tej regulacji nie jest też zmiana porozumienia jako normatywnego źródła prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Klauzula z art. 3571 k.c. odnosi się do modyfikacji świadczeń stanowiących przedmiot konkretnego zobowiązania, czyli wynikającego z indywidualnego stosunku prawa cywilnego. Może obejmować także stosunek prawa pracy, choć nie bezpośrednio i wprost ze względu na własne uregulowania tej dziedziny prawa (art. 300 k.p.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Leszek Bielecki ‎

SSN Jarosław Sobutka

w sprawie z powództwa A. O. ‎przeciwko I. w Ł. z udziałem Prokuratury Regionalnej w Łodzi ‎o wynagrodzenie za pracę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 października 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy ‎i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi ‎z dnia 2 września 2020 r., sygn. akt VIII Pa 228/19,

I. oddala skargę kasacyjną,

II. zasądza od pozwanego I. w Ł. na rzecz powódki A. O. 1.350 zł (jeden tysiąc i trzysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi wyrokiem z 2 września 2020 r. oddalił apelację pozwanego pracodawcy I. w Ł. oraz apelację Prokuratury Regionalnej w Łodzi od wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia z 8 listopada 2019 r., który zasądził powódce A. O.- 15.212,67 zł tytułem wynagrodzenia za pracę za okres od 2 października 2015 r. do 15 lipca 2017 r. z odsetkami od kwot wyrównania wynagrodzenia za poszczególne miesiące.

Powódka żądanie opierała na porozumieniu z 3 stycznia 2008 r. Związku Zawodowego z pracodawcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty