Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.281.2022.1.MAZ
Prowadzenie elektronicznej ewidencji energii elektrycznej oraz nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który wpłynął 19 grudnia 2022 r., dotyczy możliwości prowadzenia elektronicznej ewidencji energii elektrycznej oraz nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku akcyzowego. Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie:
- ewidencji ilościowej energii elektrycznej, o której mowa w art. 138h ust. 1 ustawy akcyzowej [ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 143, ze zm.)],
- ewidencji wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo, o której mowa w art. 138c ust. 1 ustawy akcyzowej,
w formie elektronicznej, z wykorzystaniem rozwiązania opartego o program Microsoft®Excel® z zaimplementowanymi funkcjonalnościami napisanymi w języku programowania VBA – dalej jako: „rozwiązanie”.
Rozwiązanie będzie oparte o odpowiednio skonfigurowane i połączone ze sobą pliki w formacie .xlsm (format .xlsm umożliwia rozbudowanie standardowych arkuszy kalkulacyjnych w programie Microsoft® Excel® o programowanie VBA oraz makropolecenia, tj. umożliwia implementację algorytmów.). Baza danych w formacie .xlsm zostanie zainstalowana w określonej lokalizacji sieciowej i będzie stanowiła bazę danych (dalej jako: „Baza danych”), w której ewidencjonowane będą wymagane przez ustawę akcyzową i akty wykonawcze do niej dane. Wszystkie elementy składowe rozwiązania zostaną zabezpieczone hasłem, co uniemożliwi jakąkolwiek ingerencję w dane wprowadzone już w Bazę danych, w szczególności niemożliwe będzie ich trwałe usunięcie. Hasło zostanie zdefiniowane przez zewnętrzny podmiot lub określone losowe – będzie to stanowiło dalsze zabezpieczenie wprowadzonych do ewidencji danych przed ich zniekształceniem lub utratą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty