Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1105.2022.2.LS
Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku dochodowym od osób fizycznychjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 stycznia 2023 r. (wpływ 25 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pracuje Pani obecnie w przychodni miejskiej jako lekarz rezydent szkolący się w dziedzinie medycyny rodzinnej. Zatrudniona jest Pani na podstawie stosunku pracy umowa o pracę na czas określony. Czas trwania umowy jest ograniczony ramami szkolenia specjalizacyjnego. Umowa wygasa w połowie grudnia 2022 r., kiedy to kończy Pani szkolenie specjalizacyjne. Od pracodawcy otrzymała Pani ofertę zatrudnienia jako lekarz specjalista medycyny rodzinnej w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, praktyka lekarska specjalistyczna w ramach kontraktu. Ponadto prowadzi Pani działalność gospodarczą od 2018.11.05 opodatkowaną podatkiem liniowym. Jest to indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym, PKD 86.21.Z - Praktyka lekarska ogólna. Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dotychczas świadczy Pani usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 86.21, są to usługi udzielane jako świadczenia medyczne w innym podmiocie - jako lekarz bez specjalizacji pełniący dyżury w Nocnej i Świątecznej Opiece Lekarskiej. Kiedy uzyska Pani tytuł specjalisty medycyny rodzinnej, świadczone usługi sklasyfikowane będą pod symbolem PKWiU 86.22 i w takiej formie chce Pani pracować jako indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym w tym u byłego pracodawcy, u którego pracowałaby Pani wcześniej w oparciu o umowę o pracę. Chce Pani ponadto kontynuować kontrakty na świadczenie usług jako lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej, w miejscu gdzie pracuje w oparciu o kontrakt. Po zakończeniu umowy o pracę do czasu oficjalnego uzyskania tytułu specjalisty (zgodnie z prawem należy złożyć Elektroniczną Kartę Specjalizacji, napisać pracę i uzyskać zatwierdzenie zakończenia specjalizacji w systemie SMK), będzie Pani udzielała świadczeń na rzecz byłego pracodawcy na umowie zlecenie. Będzie to czas, kiedy nie będzie Pani już rezydentem medycyny rodzinnej, nie będzie Pani też jeszcze specjalistą medycyny rodzinnej. Umowę kontraktową będzie Pani chciała podpisać w momencie uzyskania tytułu specjalisty medycyny rodzinnej i prawa do samodzielnej pracy (bez nadzoru innego lekarza) oraz zmiany PKD jak wyżej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty