Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1017.2022.2.MZ
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 stycznia 2023 r. (wpływ 25 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Od 2019 r. przebywa Pan w Polsce i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług obejmujących serwis IT (tzn. przeprowadza Pan rozpoznanie, analizę, projektowanie oraz wdraża systemy komputerowe, dobiera programy oraz sprzęt komputerowy, w tym serwery oraz sieci komputerowe).
W 2021 r. Pana dochód opodatkowany był podatkiem liniowym, natomiast od 2022 r. podjął Pan decyzję o zmianie formy opodatkowania i wybrał opodatkowanie przychodu ryczałtem ewidencjonowanym.
Formalne wymagania dotyczące zastosowania ryczałtu podatkowego są spełnione, ponieważ w 2021 r. uzyskał Pan przychody z samodzielnie prowadzonej działalności w wysokości poniżej 2 000 000 euro. W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W oparciu o zasięgniętą opinię prawną powziął Pan wątpliwość co do właściwej stawki ryczałtu i z ostrożności opłacał w ciągu całego 2022 r. zaliczki według stawki 12%. Jednocześnie wystąpił Pan 4 lutego 2022 r. do Urzędu Statystycznego o ustalenie kodu PKWiU dla realizowanych usług do celów podatku dochodowego. Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w piśmie z 22 listopada 2022 r., Nr … odpowiedział, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) usługi projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, obejmujące:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty