Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.657.2022.2.RMA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację inwestycji, opodatkowanie aportu infrastruktury, podstawa opodatkowania czynności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację inwestycji, uznania aportu infrastruktury za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem i określenia podstawy opodatkowania tej czynności. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2023 r. (wpływ 18 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) (dalej Związek) jest czynnym podatnikiem VAT, jednak od maja 2016 roku korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, a co za tym idzie nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7. Na terenie Związku funkcjonuje spółka z o.o. (dalej: Spółka). Związek ma 100% udziałów w Spółce. Przedmiotem działalności Spółki jest zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu ZWIĄZEK. Spółka zadania te wykonuje od roku 2011, tj. od momentu jej powstania.
Niniejszy wniosek dotyczy realizacji dwóch inwestycji pn. „A” oraz „B”.
Finansowanie inwestycji odbywać się będzie w ramach programu inwestycji strategicznych „Polski Ład” w kwocie brutto. Przyznawanie bezzwrotnego dofinansowania w kwocie brutto planowanej inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych odbywa się zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład, a konkretnie § 4 pkt 1 ww. uchwały „jako wartość zadania inwestycyjnego przyjmuje się całkowitą łączną wartość wynagrodzenia wykonawcy za wykonanie zadania inwestycyjnego, w tym wartość ceny dostaw określonych w umowie lub umowach mających na celu realizację zadania inwestycyjnego”. Inwestycje planowo zostaną zakończone w ostatnim kwartale 2024 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty