Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.739.2022.1.BS
Czy wniesienie Aportu przez Wnioskodawcę do Spółki Cywilnej doprowadzi u Wnioskodawcy do utraty prawa do opodatkowania Ryczałtem
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy wniesienie Aportu przez Wnioskodawcę do Spółki Cywilnej doprowadzi u Wnioskodawcy do utraty prawa do opodatkowania Ryczałtem.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: „Podatnik”) prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka jest za dzień złożenia Wniosku polskim rezydentem podatkowym, tj. posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce.
Działalność Wnioskodawcy dotyczy w szczególności wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).
Na moment złożenia wniosku Spółka jest opodatkowana na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. Ryczałtem od dochodów spółek („Ryczałt”). Wnioskodawca spełnia zatem wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. W związku ze zmianą formy opodatkowania na Ryczałt, Spółka w kapitałach własnych w bilansie utworzyła specjalną pozycję „Zyski z okresu Ryczałtu”.
Wnioskodawca rozważa podjęcie współpracy z partnerem biznesowym w zakresie projektu deweloperskiego („Inwestycja”), dotyczącego budowy budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych. Wnioskodawca jest właścicielem gruntu („Nieruchomość”), który zostanie wykorzystany w toku Inwestycji, a wspólnik Wnioskodawcy („Wspólnik”) wniesie do współpracy know-how oraz sfinansuje budowę (Inwestycję). Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm.; „UOR”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty