24.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 394/22

Zmiany w prawie spółdzielczym, w wyniku nowelizacji ustawy oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie prowadzą do automatycznej utraty statusu członka spółdzielni przez osoby, które zawarły z nią umowy dotyczące kolejności przydziału mieszkań spółdzielczych przed tymi zmianami, zachowując roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)

‎SSN Monika Koba (sprawozdawca) ‎

SSN Marta Romańska

w sprawie z powództwa S. K. ‎przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "S." w K. ‎o ustalenie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2022 r., ‎na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 29 listopada 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 287 (dwieście osiemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2018 r. Sąd Okręgowy w K. rozstrzygając sprawę z powództwa S. K. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej „S.” w K. (dalej: „Spółdzielnia”) ustalił, że powód jest członkiem pozwanej Spółdzielni.

Z poczynionych w sprawie ustaleń faktycznych wynika, że S. K. dokonał wpłaty wpisowego, opłaty za udział i w 1980 r. został przyjęty w poczet członków Spółdzielni. W dniu 3 listopada 1983 r. strony zawarły umowę ‎w sprawie określenia kolejności przydziału mieszkania spółdzielczego kategorii ‎M-3, na mocy, której powód miał otrzymać lokal w kolejności oznaczonej numerem umowy. Aneksem do umowy z dnia 2 grudnia 2002 r. strony zmieniły kategorię mieszkania objętego umową na M-4 lub M-3.

W latach 1998 i 2003 pozwana przedstawiała powodowi oferty zawarcia umów o lokale spółdzielcze, jednak żadnej z nich nie przyjął. Pismem z dnia ‎27 października 2017 r. poinformowała natomiast powoda, że wobec nowelizacji ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r., Nr 4, poz. 27 – dalej: „u.s.m” lub „ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych”) ‎z dniem 9 września 2007 r. ustało jego członkostwo w Spółdzielni. Z tym stanowiskiem powód się nie zgodził uznając, że jako członek oczekujący ‎z zawinkulowanym wkładem mieszkaniowym i zawartą umową w sprawie kolejności przydziału lokalu, dysponuje roszczeniem o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, a zatem nie utracił członkostwa w Spółdzielni.

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty