08.03.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II CSKP 1065/22

W kontekście stosunków prawnych pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a jej członkami w kwestiach dotyczących opłat eksploatacyjnych za lokale oraz nieruchomości, które stanowią mienie spółdzielni, statut spółdzielni stanowi podstawę uregulowania wysokości tych opłat, a organem właściwym do ich ustanawiania jest rada nadzorcza, nie zaś zarząd spółdzielni. Uchwały zarządu nie mogą stanowić źródła zobowiązań w tej materii, chyba że zostały uchwalone w zakresie kompetencji zarządu określonym przez statut i nie kolidują z jego postanowieniami oraz przepisami ustawowymi.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Roman Trzaskowski

‎SSN Dariusz Zawistowski

w sprawie z powództwa Spółdzielni Mieszkaniowej „J.” w W.
‎przeciwko „S.” w W.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 marca 2023 r.
w Izbie Cywilnej w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej pozwanej
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 13 sierpnia 2020 r., sygn. akt VII AGa 798/19,

uchyla zaskarżony wyrok w części, w jakiej została oddalona apelacja pozwanej (pkt II) i rozstrzygającej o kosztach postępowania za pierwszą instancję (pkt I lit. b i c) oraz 
‎o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt III) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził od strony pozwanej „S.” w W. na rzecz strony powodowej „J.” w W. kwotę 112 497,91 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 12 października 2014 r. do dnia 31 grudnia 2015 r., a od dnia 1 stycznia 2016 r. z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz orzekł o kosztach procesu i kosztach sądowych.

Według ustaleń faktycznych Sądu pierwszej instancji strona pozwana jest członkiem powodowej Spółdzielni i przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego stanowiącego budynek o powierzchni 1002 m2 zlokalizowany na nieruchomości składającej się m.in. z działki nr […], co do której stronie powodowej przysługuje użytkowanie wieczyste. Właściciel nieruchomości Miasto W. wzywało stronę powodową do regulowania należności za użytkowanie wieczyste za lata 2008-2014. Strona powodowa uiszczała podatek od nieruchomości.

Uchwałą z dnia 14 grudnia 2004 r. Rada Nadzorcza powodowej Spółdzielni wprowadziła zmiany w zasadach rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali. Koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi obejmują eksploatację, konserwację urządzeń zbiorczych i remonty, działalność społeczno-kulturalną, usługi komunalne, podatki, opłaty za grunt, dostawę ogrzewania i ciepłej wody. Koszty z tytułu wieczystego użytkowania i podatku od nieruchomości były ustalane w proporcji do powierzchni użytkowej lokali, przy czym w odniesieniu do lokali użytkowych wskaźnik zwiększono czterokrotnie. Rozliczenia miały być dokonywane w okresach rocznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty