Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.930.2022.2.AB
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w ramach realizacji projektu ,,(…)’’. Uzupełnili go Państwo pismem z 4 stycznia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (...) jest jednostką samorządu terytorialnego działającego w oparciu o ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 559 z późn. zm.). Posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, składającym do właściwego urzędu skarbowego miesięczne JPK VAT z deklaracją (M). Wnioskodawca wykonuje zadania własne samodzielnie lub poprzez powołane gminne jednostki organizacyjne. Zadania własne mieszczą się w obszarze edukacji publicznej, pomocy społecznej, gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Zadania o takim charakterze, uznawane są przez Gminę jako niepodlegające regulacjom VAT, z tytułu których Gmina nie uzyskuje żadnych wpływów. Natomiast wybrane działania przeprowadzane są przez Gminę na podstawie umów cywilnoprawnych i traktuje się je jako podlegające regulacjom VAT. W ramach swojej działalności Gmina dokonuje zarówno transakcji opodatkowanych podatkiem VAT, według odpowiednich stawek (np. wynajem lokali użytkowych, sprzedaż wody, odbiór ścieków), zwolnionych (wynajem lokali mieszkalnych, dzierżawa gruntów rolnych) oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Gmina (...) w 2022 r. złożyła wniosek o dofinansowanie dla zadania „(…)” w ramach operacji „(…)” w ramach poddziałania „(…)” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020.” Celem projektu jest stworzenie możliwości rozwoju gospodarczego (w tym lokalnej przedsiębiorczości i usług turystycznych), poprawa atrakcyjności inwestycyjnej obszaru (budownictwo mieszkaniowe), oraz warunków życia mieszkańców (…) i (…) poprzez zwiększenie dostępności do usług publicznych i miejsc pracy. Realizacja celu nastąpi poprzez przebudowę dróg nawierzchni gruntowych na nawierzchnię bitumiczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Poprawa warunków komunikacyjnych ułatwi bezpośredni dostęp do ok. 40 nieruchomości przeznaczonych dla budownictwa mieszkaniowego i usług, 4 budynków użyteczności publicznej oraz polepszy istniejące warunki komunikacyjne dostępu do dróg wyższej kategorii. Jednym z wymogów formalnych złożenia wniosku jest załączenie do niego interpretacji podatkowej dotyczącej możliwości odliczenia podatku VAT. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania Gminy należą wszelkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy do zadań własnych Gminy należą m.in. sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty