04.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1056.2022.2.EC

Dotyczy skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej niewypłaconego zysku z lat ubiegłych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

7 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 7 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej niewypłaconego zysku z lat ubiegłych.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania

Ł.P.

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

P.P.

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowani są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł. Strona oraz Zainteresowana począwszy od dnia (…) października 2019 r. prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz są jedynymi wspólnikami A spółka cywilna („Spółka"). W oparciu o umowę spółki z dnia (…) października 2019 r. („Umowa”) Zainteresowani są uprawnieni i zobowiązani do prowadzenia spraw Spółki. Zgodnie z Umową, udział Zainteresowanych w zysku oraz stratach Spółki wynosi po 50%.

Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy. Od 1 stycznia 2022 r. Spółka ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w oparciu o księgi rachunkowe, zgodnie z zasadami rachunkowości określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości .

Podczas całego okresu funkcjonowania Spółki, zysk przez nią wypracowany wypłacany był Zainteresowanym jedynie w części, natomiast niewypłacona część zysku wypracowanego w latach 2019-2021 od momentu rozpoczęcia stosowania zasad rachunkowości dla celów bilansowych prezentowana była na kapitale (funduszu) podstawowym. Prawną podstawą tego stanu rzeczy było nierealizowanie w całości uprawnienia Wspólników Spółki wskazanego w art. 868 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny , w myśl którego „wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego". Wskazać należy, że pojęcie kapitału zakładowego czy też zapasowego bądź rezerwowego formalnie nie dotyczy spółki cywilnej, niemniej z racji stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, część zysków z lat 2019-2021, które nie były wypłacone wspólnikom, w bilansie Spółki zostały wykazane właśnie jako kapitał (fundusz) podstawowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne