Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.972.2022.1.DK
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 7 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełniła go Pani pismem z 16 grudnia 2022 r. (wpływ 16 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 9.36 kWp, w dniu 12.10.2021, za którą została wystawiona faktura na kwotę (…) zł.
Zmiany rozliczenia energii prosumentów procedowana w Sejmie. Pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy z OZE odbyło się 28.10.2021. Dnia 29.10.2021 Ustawa została przegłosowana przez Sejm wraz ze zmianą terminu wejścia ustawy w życie (z 1 stycznia 2022 na 1 lutego 2022, a w późniejszej wersji na 1 kwietnia 2022). Tempo procedowania zmian zasad rozliczania fotowoltaiki oraz iluzoryczne konsultacje społeczne, czy też w ramach komisji ds. Energii Klimatu i Środowiska, spowodowało niemożność planowania inwestycji, w tym zadań w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Jest Pani współwłaścicielem wraz z mężem działki oraz domu, w którym przeprowadzono prace zgodnie z katalogiem wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej NR (...). W 2021 r. rozliczała się Pani wspólnie z małżonkiem według skali podatkowej i uzyskała dochód uprawniający do odliczenia 32%. Złożyła Pani do urzędu skarbowego swoje zeznanie roczne PIT-37, w którym zaznaczyła że składa wniosek o Wydanie Interpretacji Indywidualnej.
Wszystkie więc wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną były pokrywane ze środków własnych. Budowa domu rozpoczęła się w 2020 roku, natomiast faktycznie zakończenie budowy domu wraz z pełnym jego wyposażeniem nastąpiło w sierpniu 2021. Z przyczyn niezależnych od Pani, specyficzny okres pandemii koronawirusa oraz związane z nią wzrost zachorowań i kwarantanna, formalny odbiór budynku przesunął się w czasie. W związku z powszechnym wydłużonym terminem realizacji czynności administracyjnych, nie była Pani w stanie skompletować wszystkich wymaganych oświadczeń oraz podpisów, w tym kierownika budowy, który był na kwarantannie, a następnie izolacji w związku z zakażeniem. Nakładające się na to nadchodząca zmiana ustawy o OZE zmusiły Panią do przyjęcia decyzji o inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Przesunięcie inwestycji było równoznaczne na tamten tydzień z utratą możliwości rozliczenia się na zasadzie systemu upustów i utratę realnego zwrotu inwestycji w rozsądnym okresie czasu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty