Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
08.12.2022 Kadry i płace

Najciekawsze wyroki sądowe z zakresu prawa pracy z 2022 r.

W 2022 r. sądy, w tym Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny, zajmowały się w szczególności problematyką dóbr osobistych w zatrudnieniu oraz granicami dozwolonej krytyki. Nowym zagadnieniem prawnym rozstrzyganym w 2022 r. przez Sąd Najwyższy było również przechowywanie prywatnych plików na służbowym komputerze w kontekście uprawnienia pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W orzecznictwie poruszono także kwestię minimalnych temperatur w miejscu pracy.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze orzeczenia sądowe w obszarze prawa pracy w 2022 r.

 

Zasady współżycia społecznego, utrata zaufania, dozwolona krytyka pracodawcy

Sąd Najwyższy w 2022 r. wypowiedział się w kwestii utraty zaufania do pracownika, analizując przy tym granice dozwolonej publicznej krytyki w kontekście możliwego naruszenia obowiązków pracowniczych, w szczególności w zakresie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić

pracodawcę na szkodę. W swojej opinii Sąd Najwyższy podkreślił, że utrata zaufania do pracownika musi mieć oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej, a nie może wynikać z samowoli czy wyłącznie z subiektywnych uprzedzeń pracodawcy. W tym samym wyroku Sąd Najwyższy zdefiniował pojęcie zasad współżycia społecznego w Kodeksie pracy. Wskazał, że uprzejme traktowanie i odnoszenie się do współpracowników i przełożonych, kulturalne zachowanie w miejscu pracy, zaniechanie kłótni, bójek, awantur mogących zakłócić normalny tok pracy, udzielanie pomocy współpracownikom jest postrzegane jako zachowanie zgodne z zasadami współżycia społecznego, czego nie można przypisać wulgarnemu odnoszeniu się do współpracowników. Innym zagadnieniem, do jakiego odniósł się w tym wyroku Sąd Najwyższy, było określenie granic dozwolonej krytyki. Musi ona cechować się rzeczowością, rzetelnością, adekwatnością do konkretnych okoliczności faktycznych oraz odpowiednią formą, a do tego powinna być wyrażona w tzw. dobrej wierze i w interesie pracodawcy.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty