09.11.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.537.2022.2.AW

Kwota wynagrodzenia, wypłacona liderowi przez kontrahenta na podstawie wystawionej faktury VAT obejmująca całość wynagrodzenia wynikającego z umowy zawartej przez konsorcjum z kontrahentem, będzie przychodem lidera w całości natomiast kwoty wynikające z faktur VAT wystawione przez partnera na rzecz lidera konsorcjum będą stanowiły koszt uzyskania przychodu lidera.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczeń w ramach „umowy konsorcjum”. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 1 września 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Niniejszy wniosek oraz opisany w nim stan faktyczny [powinno być: zdarzenie przyszłe] odnoszą się do planowanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego związanego z planowanym zawarciem umowy konsorcjum.

A. B. (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Lider Konsorcjum” lub „Lider”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: „X.” A. B. z siedzibą w A. (adres: ul….), na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw gospodarki; NIP: (…); REGON: (…).

C. D. (dalej jako „Partner”) prowadzi działalność gospodarczą pod firmą: „Y.” C. D. z siedzibą w B. (adres: ul. …), na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw gospodarki; NIP: (…); REGON: (…).

Lider oraz Partner mają w zamiarze podpisanie umowy konsorcjum na czas nieokreślony (dalej jako: „Umowa Konsorcjum” lub „Umowa”), której celem jest wspólna realizacja przedsięwzięcia gospodarczego, jakim jest świadczenie na rzecz wskazanych przez Lidera Kontrahentów usług polegających na odbiorze od tych Kontrahentów Odpadów, w postaci makulatury, a następnie przygotowanie ich do dalszej odsprzedaży hurtowej. W ramach przygotowania do dalszej odsprzedaży hurtowej odebrana makulatura jest odpowiednio sortowana, belowana i magazynowana, tak, aby mogła zostać sprzedana dalej, jako surowiec przeznaczony do wytwarzania produktów z papieru. Następnie surowiec ten ma być przedmiotem sprzedaży na rzecz kolejnych Kontrahentów, uzyskanych dzięki kontaktom Lidera. Poprzez zawarcie Umowy Konsorcjum strony nie będą zawierały spółki cywilnej, zobowiążą się do wzajemnej ścisłej współpracy w celu realizacji konkretnego zamierzenia biznesowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne