Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.421.2022.2.JG
Opodatkowanie podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej braku uznania za podatnika podatku VAT dłużniczki – Pani J. W. oraz nieprawidłowe w części dotyczącej braku uznania za podatnika podatku VAT dłużnika – Pana P. W.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2022 r. (wpływ 6 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Kancelaria prowadzi postępwanie egzekucyjne przeciwko J. W. i P.i W. Egzekucja przeciwko ww. dłużnikom została wszczęta do całego majątku, w tym do nieruchomości położonej pod adresem: (...) uregulowanej w KW (...), kóra stanowi wspólność ustawową majątkową małżeńską rozszerzoną dłużników i została nabyta jak wynika z ksiąg wieczystych na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z 1990 r. oraz umowy majątkowej małżeńskiej, umowy zniesienia współwłasności i działu spadku w 2002 r.
Nieruchomość jest zabudowana, znajdują się na niej następujące budynki i budowle:
‒budynek mieszkalny dwupiętrowy, w którym zamieszkują dłużnicy wraz z rodziną,
‒budynek gospodarczo – garażowy,
‒murowany grill z wędzarnią.
Dłużnik P. W. pod ww. adresem prowadził działalność gospodarczą, która od grudnia 2018 r. pozostaje zawieszona, był również podatnikiem podatku VAT do lipca 2019 r. (wykreślony 18 lipca 2019 r.).
W toku prowadzonej egzekucji przeciwko ww. dłużnikom komornik ustalił, że pod ww. adresem zarejestrowaną działalność gospodarczą posiada syn dłużników. Komornik nie ma wiedzy czy zajęta nieruchomość lub jakieś jej pomieszczenie na chwilę obecną jest wykorzystywane do faktycznego prowadzenia tam zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty