Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.629.2022.1.KKA
Obowiązki płatnika w zw. z wypłatą zysku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo pismem, które wpłynęło 26 września 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (po uzupełnieniu wniosku)
.... (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka jest na dzień złożenia wniosku polskim rezydentem podatkowym, tj. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”), posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce. Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.).
Spółka planuje od początku 2023 r. rozpocząć opodatkowanie na zasadach ryczałtu od dochodów spółek, uregulowanego w rozdziale 6b Ustawy o CIT (dalej: ,,Ryczałt”). Wnioskodawca spełni zatem wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT.
Obecnie 100% akcji w kapitale zakładowym Spółki posiadają osoby fizyczne (dalej: „Wspólnicy”).
W związku ze zmianą formy opodatkowania na Ryczałt Wnioskodawca zamknie księgi rachunkowe. Następnie, na pierwszy dzień opodatkowania Ryczałtem, zgodnie z art. 28e ust. 2 ustawy o CIT, Spółka otworzy księgi rachunkowe. W ten sposób Spółka, rozpocznie pierwszy rok podatkowy w Ryczałcie (dalej: „Pierwszy Rok Podatkowy”), który zakończy się 31 grudnia 2023 r.
W okresie poprzedzającym Pierwszy Rok Podatkowy przychody Spółki ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty