Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.418.2022.1.GK
Dotyczy opodatkowania dostawy działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 sierpnia 2022 r. wpłynął za pośrednictwem e-Puap Państwa wniosek z 24 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dostawy działki nr 1. Uzupełnili go Państwo pismem z 5 października 2022 r. (wpływ 5 października 2022 r.) Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina będąca czynnym podatnikiem i płatnikiem podatku od towarów i usług, planuje w drodze przetargu dokonać sprzedaży działki (gruntu) oznaczonej nr ewid. 1 położonej w (...) o pow. 0,0235 ha stanowiącej grunty rolne RV. Działka jest własnością Gminy, na podstawie decyzji komunalizacyjnej Nr (...) Urzędu Wojewódzkiego w (...) z dnia 29 marca 1993 r. Dla terenu, na którym położona jest działka nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie umowy dzierżawy zawartej 20 kwietnia 2000 r. Gmina wydzierżawia ten grunt na rzecz operatora telefonii komórkowej. Dzierżawca opłaca miesięczny czynsz na podstawie wystawianych faktur z wykazanym podatkiem VAT. Dla działki Sąd Rejonowy w (...) prowadzi Księgę Wieczystą (...). Zgodnie z wydaną decyzją nr (...) z dnia 31 marca 2000 r. o warunkach zabudowy, dzierżawca wzniósł na dzierżawionym terenie stację bazową oraz sieć energetyczną zasilającą przedmiotową stację wykorzystywaną do realizacji połączeń z ruchomymi użytkownikami sieci telefonii komórkowej w celu zapewnienia im dostępu do oferowanych w sieci usług. Stacja stanowi własność dzierżawcy. Zgodnie z umową dzierżawy w przypadku sprzedaży nieruchomości przez Gminę innemu podmiotowi należy niezwłocznie poinformować dzierżawcę o fakcie przeniesienia własności a dzierżawca ma prawo do rozwiązania umowy za 14-dniowym wypowiedzeniem. Po wygaśnięciu umowy (a zatem np. w przypadku skutecznego jej rozwiązania za wypowiedzeniem) dzierżawca jest zobowiązany do demontażu masztu na własny koszt w ciągu 90 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty