Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.5.2022.1.ASK
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w roku podatkowym, który rozpoczął się 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 9% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcą jest A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka). Spółka posiada siedzibę na terytorium Polski i na podstawie przepisu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2021.1800 tj. z dnia 2021.10.04; dalej: ustawa CIT) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Dnia 20 lutego 2017 r. nastąpiła rejestracja Spółki w KRS w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jej kapitał zakładowy wynosi 5000 zł i posiada dwóch wspólników. Siedziba Spółki znajduje się w (…) w województwie (…). Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W dniu 29 grudnia 2017 r. działalność spółki została zawieszona.
Spółka zamierza wznowić wykonywanie działalności gospodarczej w 2022 r. i w następstwie ma zostać wniesiona do niej aportem zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), należąca do jednego ze wspólników i jednocześnie Prezesa Zarządu Spółki. Wartość aportu przekroczy równowartość 10.000 euro przeliczonej według właściwego średniego kursu euro.
Wartość przychodu ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy Spółki (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Wnioskodawca zatem spełnia określone w przepisach art. 19 ust. 1 d w zw. z art. 4a pkt 10 , warunki do uznania go za małego podatnika i w związku z tym zamierza skorzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9%, oczywiście przy założeniu, że ostatecznie spełnione zostaną również warunki wskazane w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty