Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.197.2022.3.MM
Czy na Wnioskodawczyni (jako pożyczkobiorcy) będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki ze sp. z o.o.?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 6 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 września 2022 r. (wpływ 7 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w X sp. z o.o. z siedzibą w Polsce, która to Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług i zamierza z wolnych środków własnychudzielić w drugiej połowie 2022 r. oprocentowane pożyczki dla wszystkich 16 wspólników, co zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej „ustawa PTU”) stanowi świadczenie usług. Z tytułu udzielenia pożyczki Spółka uzyska przychód, który będzie powiększać podstawę opodatkowania. Wszyscy Wspólnicy są rezydentami polskimi. Zawarte w projektach umów postanowienia o oprocentowaniu pożyczek oznaczają, że będzie to odpłatne świadczenie usług. Pożyczki zostaną zabezpieczone, jednocześnie Spółka prognozuje wypłatę w 2023 r. dywidendy w wysokości wyższej, niż wysokość udzielanych pożyczek powiększonych o należne odsetki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty