24.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 374/22

Przepis art. 83 ust. 9 u.s.m. - mimo sposobu jego sformułowania - znajduje zastosowanie do wszystkich walnych zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych, także tych, które nie były przeprowadzane częściami.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący) ‎

SSN Monika Koba (sprawozdawca) ‎

SSN Marta Romańska

w sprawie z powództwa M. M. ‎przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "I." w W. ‎o stwierdzenie nieistnienia lub nieważności uchwały, ewentualnie o uchylenie uchwały, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) ‎z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt VI ACa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lutego 2018 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo M. M. skierowane przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowo - Budowlanej „I.” w W. (dalej: „Spółdzielnia”) o stwierdzenie nieistnienia lub nieważności uchwały, ewentualnie jej uchylenie.

Sąd pierwszej instancji ustalił między innymi, że powód jest członkiem pozwanej Spółdzielni. Organem Spółdzielni jest Rada Nadzorcza (dalej także: „Rada”), składająca się z 15 członków, do której wybory odbywają się w głosowaniu tajnym, spośród nieograniczonej liczby kandydatów (§ 38 ust. 1 i 2 oraz § 48 ‎ust. 1 statutu). Członek zalegający z zapłatą swoich zobowiązań finansowych wobec Spółdzielni w wysokości powyżej jednomiesięcznego czynszu, nie może być członkiem Rady ( § 38 ust. 3 statutu).

Wybór i odwoływanie członków Rady należy do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia (dalej także: „Zgromadzenie”) (§ 40 pkt. 13 statutu). Uchwałę Zgromadzenia uważa się za podjętą, jeżeli była poddana pod głosowanie ‎i opowiedziała się za nią wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w Zgromadzeniu (§ 44 ust. 3 statutu). Wybory do Rady przeprowadza się za pomocą przygotowanych przez komisję skrutacyjną kart wyborczych. Jednakże w przypadku przeprowadzania głosowań za pomocą elektronicznego systemu oddawania i zliczania głosów, wybory przeprowadza się za pomocą tegoż systemu, w sposób gwarantujący tajność wyborów (§ 44d ‎ust. 2 statutu).

Za osoby wybrane do Rady uważa się kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, przy zastosowaniu zasady wskazanej w § 44 ‎ust. 3 statutu, przy czym liczba wybranych osób nie może przekraczać liczby miejsc wakujących w składzie Rady. Jeżeli głosowanie nie doprowadziło do obsadzenia wszystkich mandatów, zarządza się drugą turę głosowania, do której staje co najwyżej podwójna liczba osób w stosunku do nieobsadzonych mandatów, spośród kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali najwięcej głosów, lecz nie osiągnęli większości wymaganej zgodnie z § 44 ust. 3 statutu (§ 44d ust. 5 statutu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty