Wyrok SN z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 499/22
Spółdzielnia mieszkaniowa, która nabyła budynek mieszkalny od syndyka masy upadłości innej spółdzielni mieszkaniowej, jest jej następcą prawnym w zakresie spółdzielczych własnościowych praw do lokali znajdujących się w takim budynku. Wytoczenie przez spółdzielnię powództwa o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może stanowić naruszenie zasad współżycia społecznego i nadużycie prawa podmiotowego, zwłaszcza gdy spółdzielnia wcześniej uznała istnienie takiego prawa poprzez swoje działania i oświadczenia.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący)
Prezes SN Joanna Lemańska
SSN Aleksander Stępkowski (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej "N." w L. od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z 21 listopada 2019 r., II Ca 776/19, w sprawie z powództwa Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej "N." w L. przeciwko A. M.
o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym,
1) oddala skargę kasacyjną;
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 21 listopada 2019 r. Sąd Okręgowy w Lublinie zmienił wyrok Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w ten sposób, że oddalił powództwo Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej „N.” w L. (dalej: „powódka”, „Spółdzielnia”) przeciwko A. M. (dalej: „pozwany”) o usunięcie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym.
Pozwem z 8 listopada 2013 r. powódka domagała się „uzgodnienia z rzeczywistym stanem prawnym treści księgi wieczystej KW […] prowadzonej przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie dla lokalu niemieszkalnego oznaczonego numerem […] w budynku nr […] przy ul. […] w L. poprzez wykreślenie w dziale II księgi pozwanego i wpisanie jako uprawnionego powódki.
Powódka argumentowała, że pozwany nabył na rynku wtórnym (od G. G.) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr […] położonego w L. przy ul. […] i założył dla lokalu księgę wieczystą. Pierwotnym nabywcą tego lokalu był P. P., który został przyjęty w poczet członków spółdzielni przez syndyka masy upadłości Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „K.” w L.. W toku postępowania upadłościowego jedynym władnym organem do przyjęcia P. P. w poczet członków był zarząd Spółdzielni, stąd też dokonane przez syndyka przyjęcie w poczet członków P. P. było według powódki nieważne z mocy prawa i miało nie wywrzeć skutku w postaci nabycia lokalu nr […].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty