Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.182.2022.1.MM
Czy zawarcie umowy cesji wierzytelności poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest:
-nieprawidłowe w części dotyczącej uznania, że miejscem wykonywania prawa majątkowego jest miejsce siedziby i prowadzenia działalności przez Obecnych Wierzycieli,
-prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca ma na celu prowadzenie działalności finansowej polegającej na udzielaniu i obsłudze pożyczek na rzecz innych podmiotów z grupy kapitałowej, w której skład powinien wejść w przyszłości (dalej: „Grupa”).
W przeszłości, jedna ze spółek należących do Grupy - A S.A. (dalej: „Pożyczkobiorca”) zawarła umowę na zaprojektowanie i wybudowanie (...) („Umowa Realizacyjna”). Umowa Realizacyjna została zawarta ze spółką B GmbH, będącą austriackim rezydentem podatkowym (dalej: „B”) - spółka ta została zlikwidowana i obecnie już nie istnieje. B miała pełnić funkcję generalnego wykonawcy inwestycji. Strony Umowy Realizacyjnej uzgodniły, że płatność części wynagrodzenia przysługującego B z tytułu realizacji prac zostanie odroczona na podstawie mechanizmu kredytu kupieckiego (dalej: „Odroczona Płatność”). Wierzytelność z tytułu Odroczonej Płatności miała i w dalszym ciągu ma charakter pieniężny oraz obejmuje należność o zapłatę kwoty Odroczonej Płatności na rzecz wierzyciela wraz z odsetkami. Strony uzgodniły, że wszelkie płatności związane z Odroczoną Płatnością miały być kierowane bezpośrednio w formie przelewu na wskazany rachunek bankowy B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty