Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.431.2022.2.AP
Możliwość zastosowania 3% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 47.00.69, 47.00.71 i 47.00.82.0.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%. Wniosek został uzupełniony w dniach 3 i 14 czerwca 2022 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. - dalej: ustawa o PIT) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Pana forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się sprzedażą towarów. Zajmuje się Pan sprzedażą zarówno hurtową, jak i detaliczną wcześniej nabytych towarów w sposób nieprzetworzonych. Prowadzi Pan sprzedaż m.in.: biżuterii sztucznej, galanterii skórzanej, ozdób do włosów, tekstyliów, koszulek, szali, chust, czapek, rękawiczek, toreb czy poduszek. Ponadto prowadzi Pan sprzedaż tych samych towarów poprzez sklep internetowy A oraz B.
W Pana ocenie, odpowiadające działalności kody PKWiU to m.in. PKWiU 47.00.69, PKWiU 47.00.71, PKWiU 47.00.82.0. Zaznaczył Pan, że kody PKWiU nie są powiązane z definicją działalności usługowej w zakresie handlu. Zwrócił się Pan do organu z wnioskiem w celu identyfikacji, czy Pana działalność spełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu lub działalności usługowej, z tego względu klasyfikacja kodów PKWiU nie jest niezbędna do ustalenia właściwej stawki ryczałtu. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje: działalność usługowa w zakresie handlu - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Ponadto poza definicją działalności handlowej, ustawa wskazuje, że właściwą stawką ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu jest 3% - bez przyporządkowania żadnego kodu PKWiU do wskazanej stawki podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty