Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.410.2022.2.DJ
Obowiązki płatnika w związku z „ulgą dla pracujących seniorów”.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z „ulgą dla pracujących seniorów”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 maja 2022 r. (wpływ 25 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sędzia Sądu (...), który ma ukończone 65 lat zwrócił się z wnioskiem do (…) Sądu (...) o uwzględnienie zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych od osiąganych przychodów z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu (...) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Stosunek służbowy sędziego nawiązany jest na podstawie aktu powołania.
Wnioskodawca uznał, że na gruncie obowiązujących przepisów nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem z tytułu uzyskanych przychodów na stanowisku sędziego Sądu (...) sędziowie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym.
W piśmie, stanowiącym uzupełnienie wniosku - w odniesieniu do osoby, o której mowa we wniosku, będącej przedmiotem zapytania (tj. sędziego Sądu (...), który ma ukończone 65 lat) - udzielili Państwo odpowiedzi na pytania, zawarte w wezwaniu w następujący sposób:
Sędzia Sądu (...), który ma ukończone 65 lat, zwrócił się z wnioskiem do (…) Sądu (...) o uwzględnienie zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych od osiąganych przychodów z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu (...) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Stosunek służbowy Sędziego Sądu (...), (…), nawiązuje się z chwilą doręczenia mu aktu powołania. Powołanie na urząd sędziego jest realizacją suwerennej kompetencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, objętej katalogiem prerogatyw prezydenckich, czyli aktów urzędowych niewymagających dla swej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów (art. 144 ust. 2 Konstytucji RP).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty