Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.613.2021.1.JK
Obowiązek stosowania zasad wpłacania kwot VAT na rachunek organu podatkowego, określonych w art. 103 ust. 5a ustawy, z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów określonych w art. 103 ust. 5aa ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku stosowania zasad wpłacania kwot VAT na rachunek organu podatkowego, określonych w art. 103 ust. 5a ustawy, z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów określonych w art. 103 ust. 5aa ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (Spółka) jest importerem i dostawcą paliw ciekłych i gazowych. W swojej ofercie posiada m.in. olej napędowy (ON), benzyny silnikowe (Pb), oraz gaz płynny (LPG). Wnioskodawca skupia się głównie na obrocie paliwami na rynku hurtowym.
Spółka prowadzi działalność w oparciu o koncesje na obrót paliwami ciekłymi oraz jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT (w tym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych).
W ramach swojej działalności Spółka dokonuje i zamierza nadal dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w rozumieniu przepisów VAT, w tym m.in. oleju napędowego, benzyn i gazu płynnego (dalej: „Transakcje WNT”).
Do transakcji tych zastosowanie dotychczas znajdował art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT.
Transakcje WNT są obecnie rozliczane przez Spółkę na gruncie VAT w oparciu o mechanizm określony w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, poprzez płatnika, o którym mowa w art. 17a ustawy o VAT (zarejestrowany odbiorca, podmiot prowadzący skład podatkowy) (dalej: „Płatnik”), co oznacza, że w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odpowiadającego okolicznościom, określonym w art. 103 ust. 5a pkt 1-2, w których Płatnikiem VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonanego na rzecz Spółki jest odrębny podmiot działający w tej roli, obliczenia i wpłacenia VAT na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego oraz złożenia deklaracji o należnych kwotach VAT za okresy miesięczne, o której mowa w art. 99 ust. 11a ustawy o VAT (dalej: „VAT-14”) dokonuje w imieniu Spółki w odpowiednim terminie Płatnik.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty