Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.268.2022.2.JSZ
Rozliczenie podatku VAT z tytułu sprzedaży towarów dokonywanej na terytorium Niemiec oraz pozostałych krajów Unii Europejskiej, innych niż Niemcy i Polska.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozliczenia podatku VAT z tytułu sprzedaży towarów dokonywanej na terytorium Niemiec oraz pozostałych krajów Unii Europejskiej, innych niż Niemcy i Polska. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 marca 2022 r. (wpływ 2 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Spółka posiada utworzony oddział na terytorium Niemiec – niesamodzielny oddział Spółki niepodlegający wpisowi do niemieckiego rejestru handlowego, a podlegającego rejestracji – w zakresie adresu – w urzędzie miasta właściwym ze względu na adres tego oddziału.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych w postaci skrzyń biegów po regeneracji. Sprzedawane części samochodowe tj. skrzynie biegów wymagają ich montażu w pojeździe mechanicznym. Sprzedawane przez Spółkę skrzynie w przeważającej mierze, montowane są w warsztatach wybranych przez klientów (we własnym zakresie klienta) lub przez klienta, gdy jest nim warsztat samochodowy.
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka oprócz sprzedaży prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzi również sprzedaż na terytorium innych krajów Unii Europejskiej, w szczególności na terytorium Niemiec. Sprzedaż towarów na terytorium Niemiec, jak i do innych krajów członkowskich UE, odbywa się za pośrednictwem portali aukcyjnych (głównie ...), tym samym w ocenie Spółki, sprzedaż tę należy uznać za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość. Towar zostaje sprzedany klientowi z magazynu Spółki mającego swoją siedzibę w Polsce. Nabywcą towaru jest osoba fizyczna (obywatel danego kraju) nieprowadzący działalności gospodarczej, prowadzący działalność gospodarczą lub osoba prawna. Dostawa zakupionego towaru następuje w oparciu o własnych pracowników Spółki (samodzielnie) lub za pośrednictwem innego podmiotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty