Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.167.2023.2.JSU
Skutki podatkowe różnych modelów transakcji wysyłki towarów z magazynu Spółki i ich sprzedaży w ramach korzystania z platformy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 20 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych transakcji wysyłki towarów z magazynu Spółki i ich sprzedaży w ramach korzystania z platformy X, wpłynął 21 kwietnia 2023 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 czerwca 2023 r. (wpływ 4 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą odzieży i akcesoriów przede wszystkim online. Siedzibą Wnioskodawcy jest Polska. Wnioskodawca nie posiada zagranicznego zakładu.
W celu sprzedaży towarów Wnioskodawca korzysta z usług portali sprzedażowych, m.in. X. Jednym ze sposobów sprzedaży jest model Y, który polega na wykonywaniu przez X usług związanych ze składowaniem towaru, pakowaniem, wysyłką oraz zwrotami. Produkty są przesyłane do centrów logistycznych X, gdzie są magazynowane i dalej obsługiwane. X na żadnym etapie nie staje się właścicielem towaru. Powyższy model pozwala Wnioskodawcy zredukować liczne kategorie kosztów stałych. Niestety, X premiuje zagraniczne podmioty: w przypadku modelu Y czas na dostarczenie towaru, który X przyjął do swojego centrum logistycznego na terenie Niemiec wynosi do 2 dni roboczych, podczas gdy w przypadku przyjęć towarów polskich sprzedawców do magazynów zlokalizowanych na terytorium Polski - czas dostarczenia do Klienta wynosi do 5 dni roboczych. Tymczasem szybki czas realizacji jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania na rynku e-commerce. Wobec powyższego Wnioskodawca, podobnie jak inne krajowe podmioty, zdecydował się, aby towar dostarczać do magazynu X w Niemczech. Przy czym, aby było to możliwe, towar musi być dostarczony przez niemieckie firmy transportowe/kurierskie. Dlatego też Spółka współpracuje z niemieckim oddziałem A (współpraca z polskim oddziałem uniemożliwiałaby dostawy na terytorium Niemiec z uwagi na wewnątrzkorporacyjne ograniczenia wprowadzone przez A).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty