13.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.156.2022.1.PC

Dotyczy braku opodatkowania na terytorium Polski dostawy towaru wysyłanego z kraju trzeciego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towaru i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 marca 2022 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania na terytorium Polski dostawy towaru wysyłanego z kraju trzeciego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Oferta asortymentowa Spółki obejmuje między innymi następującego grupy produktów:

Filtry powietrza, paliwa, oleju, kabinowe;

Pompy wody;

Elementy układu hamulcowego (klocki, tarcze, szczęki hamulcowe, bębny i czujniki);

Łożyska i piasty;

Amortyzatory, rolki, przeguby;

Części układu zawieszenia i kierowniczego: wahacze, sworznie wahaczy, silentbloki, łączniki stabilizatora, końcówki drążków kierowniczych, drążki kierownicze.

Państwa Spółka koncentruje się na sprzedaży hurtowej części samochodowych. Głównymi odbiorcami towarów oferowanych przez Spółkę są klienci biznesowi, przede wszystkim duże hurtownie, które mają swoją sieć sprzedaży np. sklepy, warsztaty (Spółka nie prowadzi sprzedaży detalicznej oferowanych towarów).

Spółka planuje dokonać transakcji handlowej w następującym schemacie. Spółka w sensie cywilnoprawnym nabędzie własność towarów (części samochodowych) od sprzedawcy z Chin. Przedmiotowe towary zostaną dostarczone z magazynu w Chinach i załadowane przez sprzedawcę (podmiot z Chin) na statek w porcie w Szanghaju na warunkach FOB. Koszt transportu towarów do portu w Szanghaju zostanie pokryty przez sprzedawcę z Chin. Następnie Spółka dokona w sensie cywilnoprawnym przeniesienia własności wskazanych towarów, znajdujących się w porcie w Szanghaju na rzecz kontrahenta z Polski, będącego czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT (dalej: „Kontrahent A”). Warunki dostawy ustalone pomiędzy Spółką a Kontrahentem A będą określone jako EXW port w Szanghaju. Kontrahent A zorganizuje i opłaci we własnym zakresie transport rzeczonych towarów z portu w Szanghaju do Polski oraz we własnym imieniu dokona odprawy celnej przywozowej oraz we własnym imieniu dokona zapłaty cła oraz podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne