Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.106.2022.3.AA
Możliwość rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej określenia stawki ryczałtu w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 24 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 marca 2022 r. (wpływ 30 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
1.W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi w branży IT jako analityk biznesowy – realizując kontrakt dla firmy z Polski i świadczy Pan za jej pośrednictwem usługi dla firm polskich i zagranicznych. Do tej pory opodatkowany jest Pan podatkiem liniowym. Pana zadania w ramach kontraktu dotyczą głównie analizy wymagań biznesowych związanych z budowaniem nowych systemów i rozwojem istniejących systemów (PKWiU 62.01.12). Nie realizuje Pan implementacji oprogramowania – okazjonalnie wspiera Pan architektów i projektantów systemu w zakresie projektowania rozwiązań na poziomie systemowym – nie używa Pan jednak narzędzi do tego przeznaczonych, a jedynie konsultuje rozwiązania z architektami i projektantami na spotkaniach. Wykonuje Pan również usługi dotyczące wsparcia wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: ogólne testy aplikacji (sprawdzenie wraz z kontrahentem czy program/system, który został stworzony, nie posiada błędów i działa zgodnie z założeniami projektowymi), raportowanie błędów, omówienie wymagań biznesowych, omawianie sposobu wdrażania funkcjonalności, omówienie integracji systemowych oraz omówienie zaproponowanych rozwiązań i technologii (PKWiU 62.02.30). Wykonuje Pan również usługi polegające na przedstawianiu funkcjonalności systemu, polegające na wskazaniu sposobu ich działania w danym systemie. Jest Pan programistą, ale nie realizuje usług programowania od wielu lat, jedynie w minimalnym stopniu czasem analizuje Pan kod i rozwiązania stosowane przez programistów, aby móc potwierdzić, czy są zgodne z założeniami biznesowymi. Oceniając procentowo ilość takiej pracy, można powiedzieć, że jest to ok 0,5% (albo i mniej) czasu poświęcanego zagadnieniom. Nie świadczy Pan usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania – to zespoły, z którymi współpracuje, mają za zadanie wybrać odpowiednie narzędzia i technologie, w których następnie będą realizowane opracowane przez Pana (i osoby, z którymi współpracuje) wymagania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty