Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.122.2022.1.MG
Dotyczy kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji spółki akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki z o.o., której udziały nabyte zostały w drodze darowizny.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji spółki akcyjnej lub prostej spółki akcyjnej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o., której udziały nabyte zostały w drodze darowizny.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym.
Wnioskodawczyni jest udziałowcem spółki (...) Sp. z o.o., posiadającym w niej około 25% udziałów. W przeszłości udziałowcem tej spółki, posiadającym w niej 50% udziałów, był ojciec Wnioskodawczyni. W 2019 r. ojciec Wnioskodawczyni na podstawie umowy darowizny darował swoim dzieciom (a więc Wnioskodawczyni i Jej bratu) wszystkie swoje udziały w spółce. W wyniku tej darowizny, ojciec Wnioskodawczyni przestał być udziałowcem (...) Sp. z o.o., a udziałowcami tej spółki stały się jego dzieci.
(...) Sp. z o.o. została założona jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i od początku swojego istnienia (data wpisu do Rejestru Przedsiębiorców KRS to 27 grudnia 2001 r.) działała w tej samej formie prawnej, a więc jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Obecnie rozważana jest zmiana formy prawnej spółki z o.o. na spółkę akcyjną lub Prostą Spółkę Akcyjną.
W wyniku przekształcenia zachowana zostanie ekwiwalentność wartości udziałów posiadanych przez udziałowców w spółce z o.o. z wartością udziałów w spółce przekształconej, tzn. żaden ze wspólników nie będzie posiadał w spółce przekształconej udziału większego niż posiada obecnie w spółce z o.o., a wartość majątku spółki przekształconej będzie odpowiadała wartości majątku spółki z o.o. W rezultacie, wartość rynkowa udziałów posiadanych przez każdego ze wspólników w spółce z o.o. będzie odpowiadała wartości rynkowej akcji objętych przez wspólników w spółce przekształconej. W toku przekształcenia nie dojdzie zatem do wniesienia przez wspólników nowych wkładów, jak również zachowana zostanie wielkość udziałów przysługująca poszczególnym wspólnikom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty