Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.772.2021.2.DP
brak prawa do odzyskania podatku uiszczonego w ramach wydatków poniesionych na budowę sali gimnastycznej
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odzyskania podatku uiszczonego w ramach wydatków poniesionych na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lutego 2022 r. (wpływ 17 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Powiat (będący czynnym podatnikiem VAT) realizował inwestycję pn. „(…)” współfinansowaną ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu Sportowa Polska -(...) poprzez wybudowanie sali gimnastycznej przy Zespole Szkół.
Zakres rzeczowy przedmiotowej inwestycji składał się z budowy sali gimnastycznej o wymiarach areny 20,60 x 32,76 m i wysokości 8,57 m wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym, pokojem nauczycieli wychowania fizycznego, magazynem sprzętu sportowego, salką treningową/fitness oraz zagospodarowaniem terenu. Wyżej wymienione wydatki zostały objęte 23% stawką podatku VAT, na podstawie wystawionych przez poszczególnych wykonawców faktur VAT. W związku z poniesionymi przez Powiat wydatkami na ten cel, jako koszt kwalifikowany operacji ujęto również kwoty stanowiące wysokość podatku VAT.
Nowo wybudowana sala ma służyć lokalnej społeczności i być ogólnodostępna, mają z niej korzystać wszyscy zainteresowani pod warunkiem, że będzie to wykorzystanie w celu uprawiania sportu (wykorzystanie niesportowe wymaga wcześniejszej zgody Ministerstwa). W związku z funkcjonowaniem szkoły w pierwszej kolejności dostęp mają uczniowie szkoły. Jednak w innych okresach czasowych, tj. poza godzinami lekcyjnymi, wieczorami oraz w dni wolne od nauki lekcyjnej itp., obiekt powinien być udostępniany także innym osobom zainteresowanym i chętnym do korzystania, pod warunkiem, że będzie to wykorzystanie stricte sportowe. W takich przypadkach nie powinno być żadnych nieuzasadnionych ograniczeń dla potencjalnych chętnych, chcących użytkować obiekt zgodnie z przeznaczeniem, co pozwoli zrealizować cele programu „Sportowa Polska” wskazane na stronie 7 załącznika do decyzji Nr 8 Ministra Sportu z dnia 11 lutego 2020 r. w sprawie ogłoszenia programu „(...)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty