Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.814.2021.1.MK
Zastosowanie właściwej stawki w zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania właściwej stawki w zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od 1 kwietnia 2021 r. jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której świadczy usługi dla kontrahenta z branży IT. Wnioskodawca prowadzi księgowość w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy rozlicza na podstawie art. 30c Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według liniowej stawki 19 %. Jednoczenie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Usługi wykonywane są przez Wnioskodawcę świadczone są na rzecz spółki D. Sp. z o.o. (dalej: „Zleceniodawca”) z siedzibą w X. na podstawie zawartej przez strony Umowy o współpracy z 29 marca 2021 r. Na podstawie tej umowy zgodnie z jej Załącznikiem nr 1 (Zakres usług świadczonych przez Zleceniodawcę) Wnioskodawca zobowiązuje się świadczyć na rzecz Zleceniodawcy następujące rodzaje usług:
‒zbieranie i identyfikacja kluczowych wymagań dla nowego lub istniejącego projektu,
‒definiowanie, analiza procesów i wymagań projektu, proponowanie rozwiązań systemowych,
‒dokumentowanie wymagań na potrzeby specyfikacji służącej do wytworzenia projektu,
‒inicjowanie realizacji optymalnego wykorzystania narzędzi wspierających proces produkcji.
Przytoczone powyżej czynności wykonywane w oparciu o umowę o współpracy ujęte są w klasyfikacji PKWiU 2015 częściowo w grupie 62.01, a konkretnie jako Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12) oraz 62.02, tj. Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.30). Wnioskodawca współpracuje bowiem z działem IT Zleceniodawcy. Dział ten zajmuje się rozwojem oprogramowania, przy czym sam Wnioskodawca nie projektuje ani nie pisze kodu związanego z oprogramowaniem. Jego główne obowiązki skupiają się wokół analizy wymagań biznesowych, pośredniczenia i komunikacji z biznesem oraz programistami. Wnioskodawca ponadto omawia zdiagnozowane błędy, dokonuje analizy danych w firmowych bazach danych, prowadzi i moderuje spotkania. Zajmuje się także organizacją oraz spisywaniem zaproponowanych rozwiązań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty