Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.494.2021.1.BKD
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że poniesiony przez Spółkę wydatek spełnia warunki zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 15 updop i nie istnieją przesłanki wyłączające ten wydatek z kosztów uzyskania przychodów, w szczególności dlatego, że likwidacja środka trwałego, z uwagi na utratę przez niego przydatności gospodarczej, nie miała miejsca na skutek zmiany rodzaju działalności (art. 16 ust. 1 pkt 6 updop a contrario)
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych straty powstałej w związku z likwidacją nie w pełni umorzonego środka trwałego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca – Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Przedsiębiorstwo”) jest przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, którego podstawowym zadaniem jest realizacja gospodarki komunalnej Gminy X w zakresie zadań własnych Gminy, w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 679) i ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1372). Spółka została zawiązana na mocy aktu założycielskiego. Sto procent udziałów w Spółce do dnia dzisiejszego posiada Gmina X. Przedmiotem działania Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jest między innymi wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Rada Gminy X podjęła Uchwałę w sprawie powierzenia Spółce zadań własnych Gminy Xw zakresie określonym w art. 7 ust. 1 pkt 5, 6, 8, 9, 10, 14, 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych, edukacji publicznej, kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych), obejmującym budowę oraz administrowanie i zarządzanie infrastrukturą powstałą w wyniku realizacji Projektu: „Budowy obiektów użyteczności publicznych dla obsługi wykonywania zadań własnych Gminy X.”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty