21.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.28.2022.1.JK

Ulga termomodernizacyjna – termomodernizacja dachu.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2021 r. w wyniku umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego został Pan wraz z małżonką współwłaścicielem zabudowanej działki, na której znajduje się wzniesiony w latach 60-tych XX wieku murowany jednorodzinny budynek mieszkalny. Nieruchomość stanowi małżeńską wspólność majątkową. Wyżej wymieniony budynek jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane. W momencie zakupu budynek był w stanie do generalnego remontu. W 2021 r. dokonał Pan wymiany przeciekającego pokrycia dachowego na ww. budynku z dachówki betonowej na blachodachówkę. Przedsięwzięcie to miało na celu ulepszenie, w wyniku którego nastąpi zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynku mieszkalnego. Przedmiotowa inwestycja została zakończona w tym samym roku. W wyniku wymiany nie dokonano zmian w konstrukcji budynku lub samego dachu, które skutkowałyby jego nadbudową. Nie nastąpiło zwiększenie parametrów budynku. Wszystkie materiały użyte do wymiany dachu zostały udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez podatnika niekorzystającego ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wątpliwości Pana budzi kwestia, czy wydatki poniesione na materiały budowlane związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wykorzystane do ocieplenia przegrody budowlanej, jaką jest dach w budynku mieszkalnym związane z ułożeniem nowego pokrycia dachowego, tj. blachodachówkę, blachę formowaną, gąsiory, farbę do dachówek, wkręty, taśmę kalenicową, taśmę kominową i inne drobne materiały można rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-37 za 2021 rok. Poniesione wydatki zostały pokryte całkowicie ze środków własnych. Wszystkie wydatki związane z ułożeniem pokrycia dachu zostały poniesione w 2021 r. i są udokumentowane fakturami wystawionymi w 2021 r. Wydatki poniesione na omawiane przedsięwzięcie nie zostały sfinansowane bądź dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub w jakiejkolwiek innej formie. Wydatki poniesione w związku z opisanym przedsięwzięciem nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie zostaną uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg innych niż termomodernizacyjna. Odliczona kwota w ramach ulgi dla budynku, którego Pan jest współwłaścicielem nie przekroczy kwoty 53 000 zł. Ponadto nie jest Pan podatnikiem opłacającym podatek według jednolitej 19% stawki podatku, nie opłaca Pan ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jako osoba fizyczna opłaca Pan podatek według skali i obowiązującej stawki 17%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne